Ak sa u vás objavia príznaky dermatitídy, najlepším riešením je navštíviť certifikovaného dermatológa. Pomôže vám zistiť, či to, čo zažívate, je ekzém, a ak áno, pomôže vám vytvoriť plán liečby. Existujú rôzne typy ekzémov, ktoré môžu vyžadovať rôzne spôsoby liečby, takže to, čo pomáha niekomu inému, nemusí nevyhnutne fungovať aj u vás. Nižšie nájdete bežné typy ekzémov, ktoré je dobré mať na pamäti.
Atopická dermatitída (Dermatitis atopica)
Atopická dermatitída je chronické kožné ochorenie, ktoré je dané geneticky a zvyčajne sa prejavuje už počas prvého roku života. Táto forma ekzému zahŕňa suché, šupinaté škvrny, ktoré sa často objavujú na pokožke hlavy, na čele a tvári. Atopická dermatitída je tiež bežná na očných viečkach a okolo očí.
Kontaktná dermatitída (Dermatitis contacta)
Kontaktnú dermatitídu zažije aspoň raz v živote takmer každý, pretože tento typ ekzému vzniká pri kontakte s alergénom alebo látkou, ktorá dráždi kožu. Vyrážka sa môže prejaviť kdekoľvek na tele podľa toho, kde došlo k podráždeniu. Spravidla vymizne bez nutnosti liečby.
Oblasť býva začervenaná a svrbí. Bežná je aj kontaktná dermatitída očných viečok, čo je zápalová reakcia, ku ktorej dochádza po kontakte s dráždivou alebo alergénnou látkou. Môže postihnúť horné aj dolné viečko.
Dyshidrotická dermatitída (Dermatitis dyshidrotica)
Dyshidrotická dermatitída je tiež známa ako dermatitída na rukách a nohách. Tento typ ekzému zahŕňa malé, hlboko usadené pľuzgiere typicky na rukách alebo nohách, ktoré vedú k suchej, popraskanej koži potom, ako pľuzgiere zmiznú. Príčina nie je celkom jasná, ale môže ísť o alergie, genetiku, podráždenie aj bakteriálnu či plesňovú infekciu.
Neurodermatitída (Neurodermatitis)
Neurodermatitída sa prejavuje svrbiacou škvrnou, ktorá sa môže objaviť kdekoľvek na tele – najčastejšie na ramene, nohe alebo zadnej strane krku. Svrbenie pri tomto type ekzému býva veľmi intenzívne a prejavuje sa najmä počas obdobia stresu. Môže však pretrvávať aj po tom, keď stresujúce obdobie odznie.
Numulárna dermatitída (Nummular dermatitis)
Numulárna dermatitída, známa tiež ako diskoidný ekzém, je kožné ochorenie, pri ktorom sa na koži objavujú oválne alebo okrúhle vredy a červené škvrny. Tieto zmeny na koži môžu byť veľmi svrbivé a nepríjemné. Často sa vyskytujú po poranení kože, ako sú popáleniny, uštipnutie hmyzom, škrabance alebo odreniny. Numulárna dermatitída môže postihnúť ktorúkoľvek časť tela, ale najčastejšie sa objavuje na rukách, ramenách, nohách a trupe.
Seboroická dermatitída (Dermatitis seborrhoica)
Seboroická dermatitída sa typicky vyskytuje na tvári a vo vlasoch, kde spôsobuje mastné šupinky, červenú kožu a lupiny. Môže však postihnúť ktorékoľvek mastné oblasti tela, ako je tvár, strany nosa, obočie, uši, očné viečka a hrudník. U dojčiat sa seboroická dermatitída bežne označuje ako mliečne chrasty a môže vymiznúť bez liečby.
Periorálna dermatitída (Dermatitis perioralis)
Ak vás trápi dermatitída okolo očí, nosa a úst, môže ísť o periorálnu dermatitídu, čo je zápalové kožné ochorenie. Niekedy tiež môže postihnúť celú tvár. Prejavuje sa ako malé červené pupienky, pľuzgieriky alebo šupinky, ktoré môžu svrbieť alebo byť citlivé na dotyk.
Koža v postihnutých oblastiach môže byť suchá a začervenaná a niekedy môžu pľuzgieriky hnisať. Periorálna dermatitída môže byť vyvolaná alebo zhoršená používaním kortikosteroidných krémov, kozmetiky, fluoridovaných zubných pást a hormonálnymi zmenami.