Tmavé kruhy pod očami
Tmavé kruhy pod očami sú jedným z najčastejších kozmetických problémov. Takmer každý sa s nimi niekedy v živote stretne, bez ohľadu na vek alebo pohlavie, či už z dôvodu nedostatku spánku alebo z iných príčin. Hoci kruhy pod očami dokážu pokaziť nejedno ráno, zvyčajne nie sú príznakom zdravotného problému.
Môžu sa objaviť ako hnedé, fialové, modré alebo čierne kruhy pod očami v závislosti od odtieňa vašej pleti. Tmavé kruhy pod očami môžu spôsobiť, že budete vyzerať unavene alebo staršie, ako ste. Niekedy ich môžu sprevádzať opuchy, inokedy vás môžu trápiť prepadnuté kruhy pod očami.
Čo spôsobuje tmavé kruhy pod očami?
Tmavé kruhy pod očami sa môžu objaviť z mnohých dôvodov. Pokožka v okolí očí je veľmi tenká, ale bohatá na drobné cievky, ktoré môžu prepúšťať krvné farbivo, a to je dôvod, prečo môže za určitých okolností vyzerať tmavšie.
Pribúdajúci vek a tmavé kruhy pod očami
Jedným z hlavných dôvodov vzniku kruhov pod očami je starnutie. S pribúdajúcim vekom pokožka okolo očí stráca kolagén a stenčuje sa, takže cievy v tejto oblasti môžu byť viditeľnejšie a vytvárať modrasté sfarbenie pod očami.
Ďalšie príčiny tmavých kruhov okolo očí
Tmavé kruhy pod očami sú často geneticky podmienené. Je preto pravdepodobnejšie, že sa u vás objavia, ak ich majú aj iní členovia vašej rodiny. Úlohu môže zohrávať aj odtieň pleti. Ľudia so stredne tmavou alebo tmavou pleťou môžu byť náchylnejší na tmavé kruhy v dôsledku zvýšenej pigmentácie pod očami. Ľuďom so svetlejšou pokožkou môžu, naopak, krvné cievy ľahšie presvitať. K viditeľnosti kruhov pod očami u detí a dospelých môžu prispieť aj tieto faktory:
- dehydratácia,
- nedostatok spánku,
- nadmerné vystavenie slnku,
- stres,
- nedostatok železa či iných minerálov a vitamínov,
- pohyby očí.
Výnimočne môžu byť na vine určité zdravotné stavy, napríklad problémy so štítnou žľazou, alebo potravinové intolerancie, najmä na lepok alebo kravské mlieko. Alergie môžu tiež dočasne zhoršiť tmavé kruhy pod očami alebo okolo nich.
Prečo vznikajú vačky pod očami?
Keďže množstvo kolagénu a elastínu s vekom klesá, pokožka okolo očí začína postupne ochabovať, rovnako ako svalové tkanivo v tejto oblasti. To môže spôsobiť, že tuk, ktorý je normálne rozmiestnený okolo očí, sa presunie na dolné viečka a vytvorí vačky pod očami. Ak sa v nich navyše začne hromadiť tekutina, môžu byť ešte výraznejšie.
Podobne ako v prípade kruhov pod očami môže byť sklon k tvorbe vačkov pod očami dedičný. Ak majú vaši rodičia alebo starí rodičia vačky pod očami, je pravdepodobné, že sa objavia aj u vás. Nielen vek, ale aj zadržiavanie vody v tele môže spôsobiť opuchy vrátane oblasti okolo očí. Môže to byť ovplyvnené mnohými faktormi:
- zmenami v hormonálnej rovnováhe,
- stravou, napríklad vysokým príjmom soli či nedostatkom niektorých vitamínov a minerálov,
- teplým podnebím,
- nedostatkom spánku,
- nadmernou konzumáciou alkoholu a fajčením,
- alergiami.
Čo môžu znamenať červené kruhy pod očami?
Jednou z najčastejších príčin červených kruhov pod očami u detí aj dospelých sú alergie. Alergény ako peľ, prach alebo chlpy domácich zvierat môžu spôsobiť alergickú reakciu, ktorá vedie k uvoľňovaniu histamínu. Histamín potom spôsobuje rozšírenie ciev, čo môže viesť k začervenaniu a tiež opuchnutému vzhľadu okolo očí. Okrem alergií môžu červené kruhy pod očami spôsobiť aj iné faktory, ako napríklad:
- Únava a nedostatok spánku: Nedostatok spánku môže spôsobiť, že koža pod očami zbledne, stane sa priesvitnejšou a tmavo červené krvné cievy začnú byť viac viditeľné.
- Kožné ochorenia: Niektoré kožné ochorenia, ako napríklad ekzém, kontaktná dermatitída alebo rosacea, môžu spôsobiť zápal a začervenanie pokožky vrátane okolia očí. Pri týchto stavoch je vždy vhodné navštíviť dermatológa.
- Starnutie: S vekom koža stráca kolagén a stenčuje sa, čo umožňuje krvným cievam cez ňu presvitať. To môže viesť nielen k vzniku tmavých kruhov, ale aj k červených kruhov pod očami.
- Hydratácia a nedostatok minerálov: Dehydratácia môže spôsobiť, že pokožka pod očami bude vyzerať suchá a prepadnutá, čo zvýrazní tmavé kruhy a začervenanie. K zhoršeniu stavu pokožky môže prispieť aj nedostatočný príjem živín, napríklad železa.
Ak červené kruhy pod očami pretrvávajú alebo sú sprevádzané inými príznakmi, je vhodné navštíviť lekára, ktorý stanoví presnú diagnózu a prípadne odporučí vhodnú liečbu alebo zmenu životného štýlu.
Ako pomôžu zmeny životného štýlu na kruhy pod očami?
Kľúčom k zdravému životnému štýlu pri prevencii tmavých kruhov je dostatok spánku, ktorý vášmu telu poskytuje čas na regeneráciu. Počas spánku telo opravuje poškodené bunky a obnovuje energiu. Nedostatok spánku nielenže spôsobuje, že pleť vyzerá matne a bez života, ale môže viesť aj k uvoľňovaniu stresového hormónu kortizolu, ktorý môže zväčšovať objem krvných ciev a zvýrazňovať tmavé kruhy.
Pitný režim je tiež nevyhnutný na udržanie pružnosti pokožky. Pravidelný príjem tekutín nielenže podporuje hydratáciu pokožky, ale pomáha aj odvádzať toxíny z tela, čo môže ovplyvniť farbu pokožky pod očami.
V neposlednom rade sa odporúča dodržiavať vyváženú stravu bohatú na dôležité minerály a vitamíny. Kľúčové je najmä zaradenie železa a vitamínu C do stravy. Nedostatok železa môže spôsobiť anémiu, ktorá vedie k bledosti pokožky, zatiaľ čo vitamín C je účinný antioxidant, ktorý ju chráni pred poškodením voľnými radikálmi.
Ako sa zbaviť kruhov a vačkov pod očami?
Chladivé obklady
Účinným spôsobom, ako sa zbaviť kruhov alebo vačkov pod očami, je prikladať na oblasť pod očami studené obklady. Chladivé obklady môžu pomôcť stiahnuť krvné cievy a redukovať opuchy.
Môžete použiť napríklad chladnú lyžicu, vrecúška so zmrazeným hráškom, kocky ľadu alebo vlhké čajové vrecúška, ktoré boli vychladené v chladničke (napríklad zelený alebo čierny čaj, ktoré obsahujú kofeín a antioxidanty). Studené obklady prikladajte na oblasť okolia očí približne na 10 až 15 minút.
Náš tip: Vyskúšajte textilnú očnú masku s chladivým efektom od L’Oréal Paris, ktorá obsahuje sérum s čistou kyselinou hyalurónovou a kofeínom a zažite okamžitý kryo efekt -5°C v gélovej štruktúre textilnej masky na oživenie očného okolia.
Starostlivosť o očné okolie
Keď je pokožka okolo očí dobre hydratovaná, môže to pomôcť zlepšiť krvný obeh v tejto oblasti, čím sa zníži viditeľnosť tmavých kruhov. Hydratácia tiež podporuje zdravú tvorbu kolagénu a elastínu, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku pružnejšiu a pevnejšiu, čím zabraňujú vzniku opuchov okolo očí.
Vyberte si teda starostlivosť o očné okolie s obsahom hydratačných zložiek, ako je kyselina hyalurónová. Prospešné sú aj látky ako kofeín, retinol a vitamín C, ktoré pomáhajú posilňovať krvný obeh, redukovať pigmentáciu a podporovať obnovu buniek. Kofeín je obzvlášť účinný pri sťahovaní kapilár a zmierňovaní opuchov.
Náš tip: Objavte naše prvé sérum zamerané na očné okolie s obsahom kyseliny hyalurónovej, kofeínom, vitamínom C a niacínamidom, ktoré redukuje tmavé kruhy a vačky pod očami, vypĺňa vrásky okolo očí a pomáha rozjasniť pokožku okolo očí.
Ochrana SPF
Priame slnečné žiarenie môže poškodiť pokožku a viesť k hyperpigmentácii. Nosenie slnečných okuliarov s UV ochranou a používanie ochranných krémov chráni citlivú oblasť okolo očí pred slnečným žiarením a pomáha predchádzať starnutiu pokožky a vzniku tmavých kruhov.
Čo ešte pomáha na kruhy a vačky pod očami?
Okrem už uvedených odporúčaní môžete vyskúšať aj ďalšie tipy na redukciu kruhov a vačkov pod očami. Tu sú niektoré z nich:
- Jemná masáž očného okolia na stimuláciu toku lymfy a krvi. Okrem prstov možno použiť napríklad masážny kameň gua sha.
- Cvičení tvárovej jogy, ktorá môže pomôcť predchádzať ochabovaniu tvárových svalov.
- Obmedzenie stresu, ktorý môže zvýšiť objem krvných ciev okolo očí.
- Spanie na kvalitnom vankúši. Vyvýšenie hornej polovice tela môže pomôcť predchádzať opuchom v oblasti očí.
- Obmedzenie fajčenia a konzumácie alkoholu.
- Pravidelné čistenie očného okolia ošetrujúcimi prípravkami určenými na pokožku okolo očí, aj keď sa nelíčite.
Ako zamaskovať kruhy pod očami?
Ak sa nemôžete úplne zbaviť tmavých kruhov pod očami, môžete ich jednoducho zakryť korektorom a krycím make-upom. Vyberte si korektor, ktorý je o jeden odtieň svetlejší ako váš make-up. Na modrofialové kruhy použite korektor so žltým alebo oranžovým podtónom, ktorý neutralizuje tmavé farby.
Príprava očného okolia
V prvom rade je dôležité, aby bola pokožka dobre hydratovaná. Používajte očný krém, ktorý redukuje opuchy a zvlhčuje oblasť pod očami. Počkajte niekoľko minút, kým sa krém úplne vstrebe. Potom aplikujte podkladovú bázu na oblasť pod očami, ktorá vyhladí pokožku a zlepší priľnavosť a výdrž korektora.
Zakrytie kruhov pod očami
Potom naneste korektor priamo na tmavé kruhy pod očami. Pomocou štetca, hubky alebo končekov prstov jemne rozotrite produkt do pokožky. Je dôležité, aby ste korektor príliš nerozotierali.
Po zakrytí kruhov pod očami naneste váš obľúbený make-up na celú tvár tak, aby bol výsledný vzhľad čo najviac zjednotený. Opäť môžete použiť štetec, hubku alebo končeky prstov, ako je vám to príjemné.
V prípade potreby môžete pridať ešte trochu korektora a na záver celú tvár zapudrovať fixačným púdrom, aby korektor aj make-up vydržali počas celého dňa.
Existujú spôsoby, ako úplne odstrániť kruhy pod očami?
Ak hľadáte iné riešenia, ako nemať kruhy pod očami, môžete sa zveriť do rúk kozmetických salónov. Tu môžu posúdiť stav vašej pleti a odporučiť vhodné ošetrenie.
Mezoterapia, plazmaterapia a chemický peeling patria medzi najčastejšie používané ošetrenia na redukciu kruhov a vačkov pod očami. Okrem nich sa používajú aj ďalšie ošetrenia, ako sú výplne kyselinou hyalurónovou, laserové ošetrenia alebo aj invazívna operácia očných viečok známa ako blefaroplastika.
Ak sa rozhodnete podstúpiť niektorý z kozmetických zákrokov, nezabudnite, že kľúčom k udržaniu zdravej a mladistvej pleti zostáva správna starostlivosť o pleť, ako aj zdravý životný štýl.