Čo je kyselina hyalurónová?
Kyselina hyalurónová (hyaluronic acid), alebo jednoducho hyaluronan, je polysacharid (prírodný sacharid) produkovaný bunkami v ľudskom tele. Prirodzene sa nachádza v pokožke a zvyšuje jej vlastné zadržiavanie vlhkosti, čím jej zaisťuje trvalú hydratáciu. Absorbuje až 1000-násobok tekutiny svojej vlastnej hmotnosti.
Naše bunky kyselinu hyalurónovú pravidelne obnovujú, ale s pribúdajúcim vekom sa jej produkcia spomaľuje, rovnako ako samotná obnova buniek. V dôsledku toho sa začnú objavovať známky starnutia, vrátane straty elasticity a vrások.
To je tiež dôvod, prečo si našla svoje nenahraditeľné miesto v kozmetických produktoch. Kyselina hyalurónová je účinná zložka proti starnutiu, vysoko odporúčaná dermatológmi, ktorá intenzívne hydratuje a vypĺňa pokožku, aby zostala mladistvá a pružná.Aké má kyselina hyalurónová účinky na pleť?
Kyselina hyalurónová má priaznivé účinky pre všetky typy pleti, nakoľko pomáha bojovať proti prejavom starnutia aj ďalším problémom s pleťou. Medzi potenciálne výhody kyseliny hyalurónovej patria nasledujúce výhody:
- Intenzívne hydratuje pokožku. Vďaka tomu, že kyselina hyalurónová absorbuje veľké množstvo vody, je vysoko účinná pri udržiavaní hydratácie pokožky.
- Redukuje známky starnutia. Kyselina hyalurónová stimuluje produkciu kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre udržanie plnej a mladistvo vyzerajúcej pleti.
- Pomáha proti problémom s pleťou, ako je akné, vyrážka alebo mastná pleť.
- Posilňuje prirodzenú bariéru pokožky. Postupne môže pomôcť spomaliť oslabovanie lipidovej bariéry a pomôcť ju chrániť a posilňovať.
Ako pôsobí kyselina hyalurónová na vrásky?
Kyselina hyalurónová je zložka, ktorá prospieva pleti bez ohľadu na to, či máte 25 rokov alebo 70. Nikdy teda nie je príliš skoro začať pokožku chrániť a vyživovať. Táto hydratačná zložka pomáha minimalizovať viditeľnosť jemných liniek aj hlbších vrások okolo úst, očí alebo kdekoľvek inde.
Keď je pokožka hydratovaná, môže dôjsť k zvýšenej produkcii kožných buniek, pretože koža nie je zaneprázdnená bojom o hydratáciu. Kyselina hyalurónová zároveň stimuluje produkciu kolagénu, čím napomáha k pevnejšej a pružnejšej pleti.Ako pomáha kyselina hyalurónová na akné?
Ak pravidelne bojujete s akné, pravdepodobne ste už tiež preskúmali účinné látky, ktoré by vám mohli pomôcť ho zvládnuť. Zrejme ste počuli o kyseline salicylovej a benzoylperoxide a iste viete, že dôležité je používať nekomedogénne a bezolejové produkty, ktoré neupchávajú póry.
Zatiaľ čo tieto zložky priamo súvisia s riešením akné, existuje jedna látka, ktorá v starostlivosti o aknóznu pleť zohráva nepriamu, ale stále zásadnú úlohu, a tou je kyselina hyalurónová. Kyselina hyalurónová je známa svojimi upokojujúcimi a hydratačnými vlastnosťami, vďaka čomu je skvelou voľbou na upokojenie problematických alebo zapálených oblastí pokožky. Je to všestranná zložka, ktorá môže prospieť všetkým typom pleti.Ako používať kyselinu hyalurónovú?
Kyselinu hyalurónovú môžete aplikovať lokálne v podobe koncentrovaných ampúl a pleťového krému priamo na pokožku, na tvár aj krk, ráno a večer. Vzhľadom na to, že kyselina hyalurónová absorbuje značné množstvo vody, odporúčame naniesť sérum na vlhkú pleť po vyčistení. Následne pokračujte aplikáciou hydratačného krému.
Pre nočnú starostlivosť si zvoľte nočný krém, ktorý podporí regeneráciu pleti, kým spíte. Počas dňa používajte denný krém s SPF, ktorý pokožku ochráni pred vonkajšími vplyvmi, znečistením a slnečnými lúčmi a udrží ju hydratovanú počas celého dňa.Kyselina hyalurónová na vrásky okolo očí a pod očami
Pokožka okolo očí je jedným z prvých miest, ktoré vykazuje jemné linky a vrásky. Použitie očného krému s kyselinou hyalurónovou dvakrát denne napomáha udržať pokožku pružnú a hydratovanú a môže zabrániť tvorbe nových liniek.
Hydratáciu a vypnutie pleti jemného očného okolia môžete podporiť aj použitím očného séra s 2,5 %-nou kyselinou hyalurónovou. Okrem tejto hydratačnej zložky obsahuje aj kofeín, vitamín C a niacínamid, čím napomáha redukovať tmavé kruhy pod očami a rozjasniť očné okolie.Čistenie pleti s kyselinou hyalurónovou
Dôkladné, ale šetrné čistenie je základným krokom pri udržaní si zdravo a mladistvo vyzerajúcej pleti. Pravidelné čistenie ráno aj večer odstraňuje nielen make-up a všetky nečistoty z prostredia, ale aj nadbytočný kožný maz.
Ak tieto látky zostanú na pokožke, môžu znižovať funkciu ochrannej kožnej bariéry. Šetrné čistenie pleti dvojfázovým odličovačom s kyselinou hyalurónovou a ďalšími účinnými zložkami podporuje regeneráciu pokožky a pomáha predchádzať jej vysúšaniu, ku ktorému môže dochádzať nešetrným čistením nevhodnými prípravkami.Injekčná aplikácia kyseliny hyalurónovej
V súčasnosti je obľúbené aj injekčné aplikovanie kyseliny hyalurónovej na vyhladenie jemných línií, redukciu vrások a zlepšenie kontúr tváre. Tieto kozmetické procedúry sú zvyčajne neinvazívne a vykonávajú sa tenkými ihličkami, ktoré preniknú do vonkajšej vrstvy pokožky.
Výhodou aplikácie kyseliny hyalurónovej v porovnaní s botulotoxínom je predovšetkým to, že zostáva zachovaná všetka mimika. Z tohto dôvodu sa botulotoxín používa skôr na vyhladenie vrások v hornej časti tváre, kým kyselina hyalurónová je vhodnejšia na vyhladenie vrások okolo pier. Cena aplikácie kyseliny hyalurónovej je však spravidla vyššia ako aplikácia botulotoxínu. Obidve riešenia sú dočasné.Má kyselina hyalurónová nežiaduce účinky?
Pri lokálnom použití na koži je kyselina hyalurónová vo všeobecnosti dobre znášaná bez vedľajších účinkov. Výnimočne sa môže objaviť mierne podráždenie kože, tvorba šupiniek, začervenanie alebo svrbenie.
Voľne predajné kozmetické produkty však obsahujú nízke percento kyseliny hyalurónovej, preto sú vedľajšie účinky veľmi nepravdepodobné. Ak vám lekár predpíše prípravok s vyšším množstvom kyseliny hyalurónovej, informujte sa o možných nežiaducich účinkoch priamo uňho.
Bežné vedľajší účinky bývajú najčastejšie spojené s injekciami kyseliny hyalurónovej. Tie však bývajú len dočasné a patrí medzi ne nepatrná bolesť v mieste vpichu, začervenanie, svrbenie a opuch. Nepohodlie v mieste vpichu, ktoré je zvyčajne mierne, spravidla odznie v priebehu niekoľkých dní, a dá sa zmierniť ľadom a oddychom.