Predtým, ako si povieme niečo o retinole a jeho účinkoch, pozrime sa najprv na retinoidy. Retinoid je v podstate všeobecné označenie pre mnohé deriváty vitamínu A, ktoré majú výrazné účinky na pokožku, a preto sa často používajú v kozmetike a dermatológii.
Všetky fungujú tak, že sa viažu na receptory kyseliny retinovej v pokožke, aktivujú ich, a tým menia zloženie pokožky, čo vedie k rôznym výhodám, ako je zníženie pigmentácie, zlepšenie štruktúry pokožky, zníženie výskytu jemných vrások alebo redukcia akné.
Retinol, retinal, estery a kyselina retinová: čím sa líšia?
Bez ohľadu na to, aký typ retinoidu použijete, vaša pokožka dokáže využiť len jeho biologicky najaktívnejšiu formu, ktorou je kyselina retinová. Retinoidy sa preto musia vždy premeniť na kyselinu retinovú priamo na povrchu pokožky, aby mohli pôsobiť. Podľa svojho chemického zloženia a úrovne účinku sa delia do nasledujúcich skupín:
- Retinolové estery: Najmenej účinná forma retinoidov, ktorá sa na pokožke najprv mení na retinol, potom na retinaldehyd a následne na kyselinu retinovú, kým sa stane aktívnou. Môžu byť vhodné na prvé použitie alebo pre ľudí s veľmi citlivou pleťou.
- Retinol: Ide o veľmi účinnú formu retinoidov, ktorá je známa svojimi anti-age účinkami na obnovu pleti, preto sa bežne nachádza v kozmetických prípravkoch. Retinol sa mení na účinnú kyselinu retinovú v dvoch krokoch.
- Retinaldehyd: Retinaldehyd, známy aj ako retinal (nie retinol), je najsilnejší z voľne predajných retinoidov. Na stupnici premeny je o krok bližšie ku kyseline retinovej. Stačí jeden krok, aby sa premenil a stal sa aktívnym, vďaka čomu je účinnejší ako vyššie uvedené estery retinolu a retinol. Môže však zvýšiť riziko podráždenia pokožky.
- Kyselina retinová (tretinoín): Je to najsilnejšia forma retinoidov, ktorá sa najčastejšie používa pri ťažkých formách akné. Jej používanie v kozmetike je však zakázané kvôli riziku vedľajších účinkov, ako je podráždenie pokožky a citlivosť na slnečné žiarenie. Preto sa vydáva len na lekársky predpis.